Profesyonel İlaçlama Hijyen ve Temizlik Hizmetleri

Böcek varsa çare BOCEKVAR!
  • BocekVar Çağrı Merkezi

Haşere Türleri

Afrika Katil Böceği

Afrika Katil Böceği

Dünyada yaklaşık 50.000 türü bulunan Hemiptera takımının bir üyesi olan Afrika kökenli Afrika Katil Böceği (Platymeris biguttata), dünyanın bir çok bölgesinde bulunmaktadır.Ülkemizde ise hobi olarak meraklıları tarafından yetiştirilmektedir.

Akarlar Mite

Akarlar (Mite)

Eklem bacaklılar ailesinden olan Akarlar'a böcekgiller familyasında Mite' de denilmektedir.Çoğunun boyları ortalama 0.1 - 0.5 mm arasında değişmektedir.

Akrep

Akrep

Örümceğimsiler sınıfının Scorpiones takımında yer alan Akrep; kuyruğunda zehir iğnesi bulunan bir eklembacaklı türüdür.Oldukça zehirli olan bu zararlı dünyanın her tarafında bulunur.

Arıların yaşamı

Arı

Arılar yüzyıllardır var olan zar kanatlılar takımına ait Apoidea familyasını oluşturan hem yararlı hem zararlı olabilen böcek türüdür.Zehirli iğneleri ve şifalı ballarıyla bilinirler.

Bit Nasıl Beslenir?

Bit

Bit diğer adıyla pedikulozis, Phthiraptera ailesinden yaklaşık 5.000 türü bulunan genellikle 6 ayaklı olan, dişi ve erkek cinsleri bulunan, kan emerek yaşamını sürdüren bir parazittir.

Bot Fly

Bot Fly

20. yüzyıl başlarında ortaya çıktığı tahmin edilen Bot Fly Sineği (Oestridae), insanlar ve memeli hayvanların deri altına larvalarını bırakan ve ölümcül olabilen bir haşere türüdür.

Çeçe Sineği

Çeçe Sineği

Çeçe Sineği (Glossina), çift kanatlılar (Diptera) takımının Karasinekgiller (Muscidae) familyasından olup 19. yüzyıl sonlarında Tropikal ülkelerde görülmeye başlayan Uyku Hastalığı'na sebep olan Trypanosoma gambiense etket protozoon'u taşıyan sinek türüdür

Çekirge Nelerde Yaşar?

Çekirge

Çekirge, yüzyıllardır varlığını sürdüren , Kur'an-ı Kerim'de kendisinden bahsedilen düz kanatlılar takımından Caelifera alt takımının sıçrayıcı özelliğine sahip haşerelerdir.

Çıyan

Çıyan

Çıyan eklembacaklıların, çokbacaklılar (Myriopoda) sınıfının bir türüdür.Türlerine göre 15 ila 177 çift ayakları vardır.Uzunluğu 5-10 cm, genişliği ise, 5-9 milimetre kadardır ve iri türleri zehirlidir.

Danaburnu nerelerde yaşar?

Danaburnu

Danaburnu yaşamının çoğunu toprak altında geçiren Gryllotalpidae familyasından bitkilerin toprak altı kısımlarını yiyerek beslenen ve bitkilere zarar veren bir böcek türüdür.

Deri Böceği Uyuz Böceği

Deri Böceği

Deri Böceği diğer adıyla Uyuz Böceği (Sarcoptes scabiei), Sarcoptes cinsine ait insanların ve köpeklerin uyuz hastalığına yakalanmasına yol açan bir akar türüdür.Araştırmalara göre insanlardaki türe Sarcoptes scabiei var. hominis denmektedir.

Fare Ne ile Beslenir?

Fare

İnsanların yaşam alanlarında, iş yerlerinde, depolarda, kısacası hemen her yerde yaşayabilen fareler, çok hızlı üreyebilen omurgalı ve elastik yapılı canlılardır.

Gümüş (Gümüşçün) Böceği

Gümüş Böceği

Gümüş Böceği diğer adıyla Gümüşçün (Lepisma saccharina), Lepismatidae familyasından olan, adını vücutlarının gümüşümsü renginden alan ve evlerde yaşayan bir böcek türüdür.

Güve İlaçlama

Güve

Güve (Tineola bisselliella) değişik türleri ile dünyanın her yerinde görülmektedir.Kökeni tam olarak bilinmese de; ölmüş hayvanların mumyalaşmış cesetlerinde bulundukları için Afrika'dan yayıldığı tahmin edilmektedir.

Güve Sineği Nerelerde Yaşar?

Güve Sineği

Psychodinae ailesinin bir parçası olan Güve Sineği; Kör Sinek, Lağım Sineği, Kanalizasyon Sineği, Drenaj Sineği, Gider Sineği gibi isimlerlede bilinmektedir.Açık gri veya bronz bir vucuda ve parlak renkli kanatlara sahiptirler.

Halı Böceği

Halı Böceği

Alacalı Halı Böceği (Anthrenus verbasci), boyları 1-4 mm. arası değişebilen Dermestidae familyasına ait evcil ev zararlıları olarak kabul edilen yaygın bir haşere türüdür.

Alman Hamam Böceği

Hamam Böceği (Alman)

Alman hamam böcekleri namı diğer kalorifer böcekleri başlarından arkalarına doğru ilerleyen iki siyah çizgileri ile bilinen dünyanın en yaygın iç mekan haşereleridir.

Amerikan Hamam Böceği

Hamam Böceği (Amerikan)

Amerikan Hamam Böceği dünyada en yaygın hamam böceği türüdür.Boyları 9 cm'ye kadar çıkabilir.Tropik Afrika kökenli bu haşereler uçabilirler ve kanatları tüm vücudlarını kapsar.

Kalorifer (Alman Hamam) Böceği

Kalorifer Böceği

Kalorifer böcekleri namı diğer Alman Hamam Böcekleri başlarından arkalarına doğru ilerleyen iki siyah çizgileri ile bilinen dünyanın en yaygın iç mekan haşereleridir.

Kanalizasyon Sineği

Kanalizasyon Sineği

Kanalizasyon Sineği (Psychodinae); Kör Sinek, Güve Sineği, Lağım Sineği, Drenaj Sineği, Gider Sineği gibi isimlerlede bilinmektedir.Açık gri veya bronz bir vucuda ve parlak renkli kanatlara sahiptirler.

Kara Sinek (Ev Sineği)

Kara Sinek

Karasinek (Musca domestica), iki kanatlılar takımının Muscidae familyasından bir böcek türü olmakla birlikte halk arasında ev sineği olarakta bilinmektedir.Yerleşim bölgelerindeki bütün sineklerin % 90’ını Karasinek oluşturmaktadır.

Karınca İlaçlama

Karınca

Yüzyıllardır var olan Karınca, Kur'an-ı Kerim'de kendinden bahsettiren, yaban arıları ve arılarla birlikte zar kanatlılar takımında yer alan, sosyal yaşam gösteren canlılardır.

Kedi Tırtılı

Kedi Tırtılı

Kedi Tırtılı (Megalopyge opercularis), Amerika, Meksika ülkelerinde görülen zehirli ve dikenli gür tüylere sahip bir haşere türüdür.

Kene

Kene

Tropik ve subtropik iklim özelliklerine sahip bölgelerde yaygın olarak yaşayan ve zorunlu kan emici ektoparazit olan Kene (Ixodoidea), Örümceğimsiler (Arachnida) sınıfının akarlar alt sınıfından eklem bacaklı monotipik takımı ve onun üst familyasından bir haşeredir.

Kertenkele

Kertenkele

Kertenkele (Lacertidae), yüzyıllardır varlığını sürdüren ve dünyada bilinen 3.000'den fazla türü olan sürüngen türüdür.

Kırkayak

Kırkayak

Kırkayak (Diplopoda), dünyada yaklaşık 13.000 türü bulunan uzun segmentli, ağır hareket edebilen eklembacaklılar şubesine ait çok bacaklılar sınıfının üyesi bir haşere türüdür.Türüne göre bacak sayıları 36-750 arası değişmektedir.

Kızıl Kuyruklu Tırtıl

Kızıl Kuyruklu Tırtıl

Kızıl Kuyruklu Tırtıl

Kulağakaçan Nerelerde Yaşar?

Kulağakaçan

Kulağakaçan (Forficula auricularia), eklembacaklıların deri kanatlılar (Dermaptera) takımından hepçil (otçul ve etçil) bir haşere türüdür.Bir çift kısçaçlara sahip olan bu böcekler Kıskaç Böceği olarak ta bilinmektedir.

Kuş Biti

Kuş Biti

Kuş Biti

Lağım Sineği Nerelerde Yaşar?

Lağım Sineği

Lağım Sineği (Psychodinae); Kör Sinek, Güve Sineği, Kanalizasyon Sineği, Drenaj Sineği, Gider Sineği gibi isimlerlede bilinmektedir.Açık gri veya bronz bir vucuda ve parlak renkli kanatlara sahiptirler

Lone Star

Lone Star

Lone Star

Meyve Sineği

Meyve Sineği

Meyve Sineği

Oryantel Doğu Hamam Böceği

Oryantel (Doğu) Hamam Böceği

Afrika kökenli Oryantal (Doğu) Hamam Böceği; Şark Hamam Böceği, Su böceği veya kara böcek olarak da bilinir.Oriental hamam böceklerinde yetişkin erkekler 18 - 29 mm ve yetişkin dişiler 20 - 32 mm arasında olabilirler.

Öpücük Böceği

Öpücük Böceği

Öpücük Böceği

Örümcek İlaçlama

Örümcek

Örümcek İlaçlama

Pire nerelerde yaşar?

Pire

Pire, Siphonaptera takımından, Boreidae familyasına ait, genellikle kahvemsi ve kızıla yakın renkleriyle bilinen kanatsız fakat sıçrayabilen, kan emerek beslenen haşere türüdür.

Pirinç Biti

Pirinç Biti

Pirinç Biti

Salyangoz

Salyangoz

Salyangoz

Sivrisinek Nelerde Yaşar?

Sivrisinek

Sivrisinek, çift kanatlılar takımının Culicidae familyasından, eklembacaklılar şubesinden olan kan emerek beslenen ince uzun bacaklı narin böceklerdir.

Siyah Korsan Böceği

Siyah Korsan Böceği

Siyah Korsan Böceği

Şark (Oryantal) Hamam Böceği

Şark Hamam Böceği

Afrika kökenli Şark (Doğu) Hamam Böceği; Oryantal Hamam Böceği, Su böceği veya kara böcek olarak da bilinir.Şark hamam böceklerinde yetişkin erkekler 18 - 29 mm ve yetişkin dişiler 20 - 32 mm arasında olabilirler.

Tahta Kurdu

Tahta Kurdu

Tahta Kurdu

Tahta Kurusu

Tahta Kurusu

Tahta Kurusu (Cimidae), Hemiptera takımının Cimicidae familyasından kan emici bir böcek türüdür.Red Bugs olarak ta bilinen bu canlılar sadece kuşlar ve memelilerden kan emme yoluyla beslenirler.

Tatarcik Böceği

Tatarcik Böceği

Tatarcik Böceği

Tekerlek Böceği

Tekerlek Böceği

Tekerlek Böceği

Tesbih Böceği

Tesbih Böceği

Tesbih Böceği

Uyuz Böceği

Uyuz Böceği

Uyuz Böceği diğer adıyla Deri Böceği (Sarcoptes scabiei), Sarcoptes cinsine ait insanların ve köpeklerin uyuz hastalığına yakalanmasına yol açan bir akar türüdür.Araştırmalara göre insanlardaki türe Sarcoptes scabiei var. hominis denmektedir.

Yılan

Yılan

Yılan