Profesyonel İlaçlama Hijyen ve Temizlik Hizmetleri

Böcek varsa çare BOCEKVAR!
 • BocekVar Çağrı Merkezi
Evimizde Hamam Böceği Neden Olur?

Hamam Böceği Neden Olur?

Evinde yada yaşam alanında beklemediği bir anda karşılaştığı hamam böceğini gören birçok insan bu soruyu kendi kendine sormuştur.Hamam böceği dünyanın her yerinde, en pis yerlerde ve en zor koşullara rağmen inatla yaşayabilen bir canlıdır.Evinizde, iş yerinizde yada günlük yaşamınızda daha önce hamam böceği ile karşılaşmamış ve herhangi bir tedbirde almadıysanız, konakladığınız bir yerde görmeniz oldukça doğaldır.Hamam böceklerinin yaşam alanlarında görülmesi için bir çok etken hayatımızda kaçınılmaz olabiliyor.Temizlik ve hijyen gün aşırı yapılsa bile anlık olarak bir sebeple yaşam alanlarımızda var olabiliyorlar.

Evimize dışarıdan getirdiğimiz her hangi bir eşya, açık bıraktığımız kapı ve pencereler, dışarıda giyip çıkardığımız bir elbise, alışveriş sonrası getirdiğimiz poşet yada kutular veya ev halkı harici gelen insanlarla birlikte evimize kadar girme ihtimalleri her zaman vardır.Hamam böceklerini evlerimiz yada yaşam alanlarımızdan tutmak için temizlik ve hijyenden fazlasına ihtiyacımız olduğu çok açık.Peki "evimizde hamam böceği neden olur, neden gelir, bu böceklerden nasıl kurtuluruz" sorularının yanıtlarını inceleyelim.

Görüntülenme :156773
23.09.2019 01:40:36

Hamam Böcekleri Nasıl Oluşur?

Hamam Böceği'nin yaşam alanına girmesi için çok fazla etken vardır.Bu etkenlerin başında yaşadığınız yer ve çevresi gelmektedir.Siz evinizi ne kadar temiz tutarsanız tutun hamam (kalorifer) böceklerinin temiz eve girmemek gibi bir adetleri yoktur.Yaşam alanı sürekli hijyenik olmalı ve köşe bucak kontrol edilmelidir.Buna rağmen evimde hamam böceği var diyorsanız, diğer sebepleri araştırmakta fayda var.

Evinizin yada yaşam alanınızın yakınlarında çöp alanlarının birikmesi hamam böceklerini çeker.Kapı önlerine çöp ve benzeri atıkların bırakılması da hamam böceklerinin gelmesi için yeterli bir sebeptir.

Eğer bir hamam böceği evin içine bir şekilde girdiyse sıcak yerleri sevdiklerinden dolayı yuvalanmak yada saklanmak için ilk gidecekleri yer buzdolabı arkası, fırın yada ocak altlarıdır.Ocakta yapılan yemek kalıntılarının ocak altına birikmesi hamam (kalorifer) böcekleri için beslenme ve barınma kaynağı olurlar.Buzdolabı motorunun sıcak olması yine bu canlıların barınmak için saklanacakları ideal yerlerden biridir.

Akşam yemeklerinden sonra kalan bulaşıkların yıkanmaması hamam böceği oluşumunu hızlandırır.Gece boyunca yıkanmamış, öylece kalmış yemek kalıntıları hamam böcekleri için ziyafet olabilmektedir.

Oturduğunuz bina içerisinde yarık çatlaklar, evinizde banyo ve tuvalet gibi yerlerdeki çatlak, yarıklar, boru giriş çıkışlarının yanındaki boşluklar var ise hamam böcekleri buralarda yuvalanıp hızlıca üreyebilirler.Açık bırakılan kapı, pencereler, dış kapı altının boş olması hamam böceklerinin evinize girmesini kaçınılmaz kılar.Dış kapı altına kapı altı süngeri %100 çözüm olmasada hamam böceklerinin kolayca içeri girmesini zorlaştırabilir ama yinede girebilirler.Pencerelerde sineklik bulunmaması yine hamam (kalorifer) böceklerinin içeri girişlerini kolaylaştırır.

Alışverişte dışarıdan aldığınız poşetli ve kutulu ürünleri kontrol edilerek açmadığınız takdirde hamam böceklerini kendi eliniz ile eve sokmanız kaçınılmaz olabilir.Buna örnek verecek olursak; halı yıkamaya verilen halılar, alışveriş poşetleri, kargo ile gelen eşyalar, hamam böceklerinin çok sevdiği karton kutularla gelen her türlü eşya ve giysi, işyerinden eve getirilen iş elbiseleri, alaturka tuvaletlerinin kapaklarının takılmaması yada kapaksız olması,lavobo altları boru giriş çıkışlarının yanlarındaki boşlukların kapanmaması, biriken çöplerin evde uzun süre kalması, evin günlük süpürülmemesi ve silinmemesi (insanlardan ve evcil hayvanlardan dökülen kıl, tüy gibi şeyler hamam böceklerini çeker.), taşınma öncesi ve sonrası önceki evden yada nakil esnasında eşyaların içine yerleşmeleri gibi hal ve durumlar hamam böcekleri için bir davetiyedir.

Şömine,baca gibi yerlerdende kolayca giriş çıkış yapabilirler.Binanızın çatısına kuşlar giriş çıkış yapabiliyorlarsa , çatı arasına bıraktıkları pisliklerden hamam böcekleri oluşabilir ve yine binanıza yayılabilirler.Binanızın logar sisteminde bir arıza veya açıklık varsa hamam böcekleri buralardan yol bularak binaya ve evlere giriş yapabilirler.Çamaşır makinası , bulaşık makinası su giderinde mutemel açıklıklardan da hamam böcekleri namı diğer kalorifer böcekleri giriş çıkış yapabilirler.

Tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırdığım halde hala evimde hamam böceği var diyorsanız; o zaman daha öncesinde evinizde bir yerde büyük bir yuvalanma söz konusu olabilir.Evi ilaçlatmanız sadece yaşayan hamam böceklerini öldürür ve yok eder fakat yumurtalarına her hangi bir etkisi olmaz.Buda bitmeyen bir hamam böceği istilası anlamına gelmektedir.Burda ilaçlama öncesi ve sonrası ev içerisinde ve kulllanılan, kullanılmayan tüm eşyaların ve giysilerin temizlenmesi, yumurta ve pislikten arındırılması gerektiği gerçeğini unutmamalısınız.

Hamam Böceği'nden Nasıl Kurtulurum?

Hamam böcekleri ile var olduklarından bu yana mücadele hep sürmüştür ve bir çok yöntem kullanılmıştır.Bazı yöntemler şartlara göre yüksek başarı gösterirken, bazı yöntemler ise tabiri yerinde ise sadece günü kurtarmakla kalmıştır.Bilinen en eski yöntemlerden biri olan karbonat ve soğan karışımı ev halkını görsel ve duyusal anlamda rahatsız etmiyorsa kolayca hazırlanıp kullanılabilir.1 çay kaşığı karbonat ile ince doğranmış soğanı karıştırıp hamam böceklerinin yuva yaptığı yada yuva yaptığını düşünülen yerlere dağıtılarak dökülür.

Diğer bir doğal yöntem ise kırmızı toz biber yöntemidir.1 yemek kaşığı kırmızı biber(toz), 1 orta boy soğan, 1 diş sarımsak ve 4 bardak su ile yapılır.Malzemeleri püre haline getirip kaynamış suda karıştırıp soğuduktan sonra hamam böceklerinin yuvalanma ihtimali bulunduğu tüm bölgelere spreyleme yöntemi ile yada sürerek bir süre bekletilir.

Oldukça basit ve kolay bir başka yöntem ise ufalanmış defne yapraklarını kullanarak hamam böceklerinin uzak durması sağlanabilir.Hamam böcekleri defne yaprağının kokusundan hoşlanmadıkları bilinmektedir.

Aktarlarda satılan Borik Asit ve soğan karışımıda hamam böceği ile mücadele de etkili yöntemlerden biridir.Orta boy soğan, bir miktar un, 1 tutam şeker 4 yemek kaşığı borik asit karışımı kullanılarak hamam böceklerinin yemesi için yuvalandığı yerlere tutam tutam bırakılır.

Hemen hemen her evde bulunan karbonat ve şeker yada pudra şekeri ile hazırlanan hamurumsu kür de işe yaramaktadır.Hamam böcekleri bu karışımı yediklerinde midelerinde baloncuklar oluşur ve sindirim sistemleri bozulur, sonrasında ise ölürler.

Kakao tozu, boraks, bir miktar un ile yapılan karışımda da başarı sağlandığı görülmüştür.Gezindiklere yerlere serpilmesi ve yemeleri sayesinde ölmeleri beklenir.

Kahvenin keskin ve güzel kokusu insanları cezbettiği gibi hamam böceklerini de çeker.Çekilmiş kahve tozu su ile karıştırıp hamurumsu kıvama gelene kadar yoğurulur.Parçacıklar halinde hamam böceklerinin gezindikleri yerlere bırakılır.

Kedi nanesi bir çok haşerenin hoşlanmadığı bir bitkidir.Hamam böcekleri de bu bitkiden hoşlanmazlar.Evin muhtelif yerleri ve çevresinde bulundurmanız bu haşereleri yaşam alanlarından uzak tutabilmektedir.

Son olarak haşlanmış patates sıvı yağ ve 1 paket borik asit ile karıştırıp yoğurulur.Hamam böcekleri için bu karışımda son derece etkili olan bir yöntemdir.

Karışımların çocukların ulaşamayacağı ve erişemeyeceği yerlere konulması gerekmektedir.Bazı karışımlar keskin koku verdikleri için çocukların da dikkatinden kaçmayacaktır.Bu konuda ki hassasiyetimizi önemle duyurmaktayız.

FOTO GALERİ

 • Kahve Tozu
 • Boraks
 • Defne Yaprağı
 • Borik Asit

YORUMLAR

  Bu makaleye henüz yorum ve derecelendirme yapılmadı..

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için üye girişi yapınız.
 • Derecelendir
 • Çok Kötü
 • Kötü
 • İyi
 • Çok İyi
 • Mükemmel

DÖKÜMAN

  Bu makaleye henüz dosya veya döküman yüklenmedi..

VIDEO

Bu makaleye henüz video yüklenmedi..